21/22 Podsumowania i zapowiedzi #1 Kultura Gniewu

Coś cicho w przestrzeni komiksowej odnośnie planów wydawniczych. Z tego też powodu ruszam z cyklem odsłaniania kart i oceniania mijającego roku.

Każdemu z wydawców zadałem kilka pytań podsumowujących ich działalność w trakcie ostatnich dwunastu miesięcy, no i oczywiście to najważniejsze, a mianowicie, na co możemy liczyć w kolejnym roku. Pierwszym, który zabrał głos, był Szymon Holcman z wydawnictwa Kultura Gniewu.

Zapraszam do lektury.

Jak z perspektywy Waszego wydawnictwa oceniacie mijający rok?

To był bardzo pracowity rok, udało nam się wydać chyba rekordową ilość komiksów. To wynik z jednej strony zaległości po pierwszym covidowym roku, gdy spowolniliśmy obroty nie wiedząc, co się wydarzy, a z drugiej sprawnie działającej machiny produkcyjnej. Oczywiście nie byłoby to wszystko możliwe bez podstawowego czynnika, czyli czytelników, którzy chcą kupować nasze publikacje.

kg podsumowanie 2021

Który komiks z Waszej oferty okazał się być hitem sprzedaży?

Hity oczywiście są fajne, ale nas cieszy równomierna sprzedaż prawie całego naszego katalogu. To, że sprzedają się nowości to super, ale fundamentem działalności jest „żyjący” backcatalog, czyli starsze publikacje do których sięgają coraz to nowi czytelnicy. Stąd potrzeba ciągłych dodruków kolejnych tytułów z archiwum. Jeśli mielibyśmy wymienić tytuły z 2021, które sprzedają się najlepiej to byłyby to:
– Jestem Życie / Jestem Śmierć
– Miotacz śmierci
– Oszołomiające bajki urłałckie
– Dom
– Shenhen
– Kroniki z młodości
– Arab przyszłości 4


Wydaje się, że kiedyś wydawcy mieli łatwiej, bo konkurowali głownie ofertą. Dziś doświadczają globalnych problemów, jak pandemia czy braki papieru. Jak w ostatnim czasie zmieniło się przygotowywanie planów wydawniczych?

Faktycznie pojawiły się pod koniec roku nowe problemy – bo do pandemii i wymuszonego przez nią braku imprez komiksowych trochę się już przyzwyczailiśmy – i trzeba się do nich dostosować/znaleźć rozwiązanie. Problem z dostępnością papieru, obłożeniem drukarni wymusił na nas planowanie z jeszcze większym wyprzedzeniem i dyscyplinę w pracy nad nadchodzącymi tytułami. Co nie jest złe 🙂 Najgorzej, że nawet robiąc wszystko terminowo nie możemy być pewni, że komiksy dotrą do naszego magazynu na czas.

Czy w roku 2022 papier i inflacja będą decydowały o obliczu polskiego rynku komiksowego? W którym kierunku będzie on ewoluował?

kg empik
Komiksy wydawane przez KG znalazły się na platformie „Empik go”

Na pewno będą to istotne czynniki, ale też sytuacja zmienia się tak dynamicznie, że nie można wykluczyć dodatkowych zmiennych. Na pewno wymagana będzie elastyczność w działaniach, umiejętność szybkiego dostosowania się do warunków. Co do cen – będzie to bardzo ważna kwestia. Już dziś widzimy, że wiele tytułów które chcielibyśmy wydać odpuścimy, bo ich ceny okładkowe wychodzą absurdalnie. Szczególnie dotyczy to krótkich gatek, gdzie pewnej bariery cenowej po prostu nie możemy przekroczyć, bo ten segment wydawniczego rynku jest bardzo konkurencyjny.

Zapewne rozmawiacie z zagranicznymi wydawcami o sprzedaży komiksów na tamtejszych rynkach. Jak oni oceniają obecne realia?

Problemy z papierem i inflacją są globalne. Narzekają na to zarówno Amerykanie, jak Francuzi i Niemcy. Dodatkowo każdy z tych rynków ma swoje problemy, czasami egzotyczne z naszej perspektywy.

Pytanie, którego nie może zabraknąć w moim cyklu. Jak wyglądają Wasze plany na rok 2022?

Jakiś czas temu przyjęliśmy strategię nie ujawniania wszystkich tytułów, nad którymi pracujemy. Zapowiadamy najdalej dwa kolejne pakiety, mówimy o tytułach które już skierowane są do druku, albo prace nad nimi zakończone. To pozwala zminimalizować rozczarowanie czytelników, że jakiś zapowiadany tytuł cały czas nie jest wydany, a nam daje poczucie komfortu 🙂 W obecnej sytuacji papierowo-drukarnianej takie podejście sprawdza się jeszcze lepiej. A zatem w nadchodzących miesiącach można spodziewać się:

STYCZEŃ
https://kultura.com.pl/zapowiedzi/

MARZEC
„Zasada Trójek” Tomasza Grządzieli
„Uroczysko szyszymory” Adama Święckiego
„Wolność albo śmierć” Aleksandry Herzyk

Zapraszam do odwiedzania podanej wyżej strony wydawnictwa, ale też ich fanpeja na Facebooku: https://www.facebook.com/kulturagniewu

A jeśli chcielibyście dowiedzieć się coś więcej o komiksie „Zasada Trójek”, to polecam mój wywiad z Tomkiem Grządzielą: „To będzie najlepszy komiks, jaki zrobię!”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s