20/21 Podsumowania i zapowiedzi #13 Planeta Komiksów

2020/2021 Planeta Komiksów

Prawdopodobnie to już ostatnia odsłona Podsumowań i zapowiedzi w tej edycji. Końcowa, ale bliżej jej pysznego deseru niż ostatniej wieczerzy. Maria Lengren z Planety Komiksów odsłania nam swoje wspomnienia ubiegłego roku i plany na obecny.

Ten rok był dość specyficzny, nie tylko dla branży komiksowej, ale jako taki. Jak oceniacie go z Waszej perspektywy? Czy sytuacja związana z pandemią koronawirusa wpłynęła na zmianę sposobu prowadzenia Waszego biznesu?

Bardzo odczuliśmy brak konwentów, targów i komiksowych spotkań. Komiks najsilniej „uwodzi” trzymany w dłoniach – bo przecież poza tym, że ma lepszą lub gorszą historię, takie, czy inne rysunki, to też fascynujący przedmiot. Przedmiot pożądania – zwłaszcza jeśli ktoś przygląda się naszej ofercie! Poza tym oboje lubimy gadać, wymieniać się opiniami z innymi komiksiarzami i komiksiarami. Nie licząc tych tęsknot, mamy się dobrze. Brak targów wpłynął trochę na końcowy bilans, a co za tym idzie ilość wydanych albumów, ale i tak mamy się zupełnie stabilnie, z niezłymi perspektywami na kolejny rok. Największą zmianą w sposobie prowadzenia działalności jest większa ostrożność w planowaniu nakładów – niepewność, czy za kilka miesięcy czytelnicy będą skłonni nadal robić zakupy takie, jak zwykle.

Dla nas najistotniejszym wydarzeniem było ukończenie prac nad drugim albumem z serii PPGraphics (dawniej: Polish Porno Graphics) pt. „Pogańskie Żądze”. Wzbudzał spore zainteresowanie już przed premierą, gotowy przyjął się bardzo dobrze. Mam poczucie, że „odrobiliśmy lekcje” po mieszanych reakcjach, jakie zebrała poprzednia część. Choć osobiście mam jeden zgrzyt – należą się szczególne przeprosiny dla rysowniczki Karoliny Klein. Spady zjadły większy niż to dopuszczalne margines jej plansz, przygotowanych z  tak niezwykła starannością. Z pewnością nie powtórzymy takiej wpadki.

Jak zmieniła się współpraca z licencjodawcami? Czy są bardziej elastyczni w negocjacjach, a może wprost przeciwnie, teraz jest trudniej?

Odnoszę wrażenie, że panuje duże zrozumienie. Musieliśmy poprzestawiać niektóre działania, nikt nie robił z tego powodu specjalnych problemów. Było to ujmowane rozmaicie, ale odczułam w komunikacji przekaz „siedzimy w tym razem”.

Jak przygotowujecie się do roku 2021? Czy macie tylko jeden plan działania, czy może jest ich kilka, w zależności od sytuacji jaka może mieć miejsce?

Mamy zestaw tytułów priorytetowych, oraz takich, po które sięgniemy jeśli „będzie super”. Liczę na to, że uda się zrealizować wszystkie „zadania z gwiazdką”.

Który z wydanych przez Was komiksów okazał się bestselerem?

Poza wspomnianym tomem PPGraphics, także drugi tom kolekcji „Voyeur” – czyli kolejna odsłona zbioru krótkich form komiksowych i ilustracji Horacio Altuny, publikowanych niegdyś w „Playboyu”. Zadziało się coś nieoczywistego i drugi tom zwrócił uwagę nowej fali odbiorców. Dzięki temu końcówka roku należała zdecydowanie do obu części  „Voyeura”. Nie dziwi mnie to – uważam, że to jeden z najlepszych tytułów w naszej ofercie. Ma niesamowity wdzięk, zarówno w warstwie wizualnej jak i tekstowej. Natomiast cały rok, ten i jak i poprzedni, w obiegu są „Chłopaki”. Serial Amazona sprawił, że wiele osób sięgnęło po tom pierwszy. Spora część została na dłużej.

Jakie wydarzenie z mijającego roku najmocniej utkwiło w Państwa pamięci?

Najmilsze wspomnienie z 2020 roku to będzie dla mnie planowanie kolejnych tomów tej serii. Burza mózgów w redakcji to jest coś co lubię, w przeciwieństwie do shitstormów w Internecie. Najgorsze – ten tydzień, kiedy po kolei odwoływano wszystkie zaplanowane imprezy.

Na które komiksy „na pewno” mogą liczyć Wasi czytelnicy?

Zaczynamy od siódmego tomu „Amuletu”. W tym roku chcemy wydać również część ósmą. Jeśli Kazu Kibuishi ukończy ostatni, dziewiąty tom serii, także i my będziemy starali się ją dokończyć.

Domkniemy także „Ciccę Dum Dum” i „Voyeura” wydając ostatnie tomy kolekcji. Planujemy odświeżenie „Black Kissa” (części pierwszej). Chcemy sięgnąć po kilka nowych erotyków – na razie mogę jednak zdradzić tylko, że na najbliższe miesiące szykujemy coś dla obu „biegunów”. Mocno hardcore’ową serię sprzed lat, oraz uroczo waniliowy one-shot, który jest bardzo świeży. W ogóle chcielibyśmy tak przeplatać swoje propozycje – coś „w świecie” sprawdzonego, potem coś nowszego… Czy to się uda, pokażą wyniki.

Pracujemy równolegle nad trzema kolejnymi tomami z serii PPGraphics. Scenariusze do pierwszego z nich są już gotowe, zaczynają powstawać pierwsze plansze. Mamy nadzieję, że uda nam się pokazać wam ten album we wrześniu. Tym razem wszystkie opowieści napisał Jerzy Łanuszewski. W główej roli – szatan. Z obydwoma Panami współpraca układa się doskonale.

Najwięcej sił i środków pochłoną „Chłopaki” – stale robimy dodruki i będziemy pilnować, żeby przed premierą sezonu 3 dostępna była cała seria. Oczywiście czaimy się także na świeżutki spinoff pt. „Dear Becky”, zaczęliśmy już negocjacje z licencjodawcą.

Prezentowane ilustracje przedstawiają komiksy, które Planeta Komiksów planuje wydać w tym roku. Polecam obserwować stronę wydawnictwa na FB, gdzie znajdziecie mnóstwo najświeższych informacji o ich działalności Planeta Komiksów | Facebook

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s