Feniks komiksowy

Wiadomość, która w niedzielny wieczór obiegła komiksowo, zelektryzowała wszystkich. No, prawie wszystkich. No, tych, których tego typu informacje interesują. Wydawnictwo Komiksowe wraca z komiksowego niebytu i ponownie zaczyna działalność.

Wydawało się, że to był koniec ciągnącej się od wielu miesięcy sagi zmian na linii Gildia-Prószyński-Wydawnictwo Komiksowe, czego konsekwencją były: odejście Jacka Gdańca z portalu Gildia Komiksu, zamknięcie forum i ogłoszenie przez Wojtka Szota na łamach mojego bloga: „wydamy książki Adama Ruska i komiks Michała Rzecznika i na tym kończymy naszą działalność”. Wielu sympatyków medium z dymkami wieszczyło rychły kryzys, żeby potem zmienić front, kiedy okazało się, że – niczym grzyby po deszczu – inne oficyny postanowiły wejść w komiksy.

To miał być koniec

Wydawnictwo Komiksowe, które wydało ponad sto tytułów polskich oraz zagranicznych twórców i twórczyń. Które zdobyło wiele nagród branżowych: za “Codzienną walkę” i “Kota Rabina” nagrodę “europejski komiks roku”, polskim komiksem roku została “Totalnie nie nostalgia”. Na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu i Gier m.in. za wydawanie serii „Dawny komiks polski” tytuł Wydawcy Roku. Do tego ich albumy systematycznie plasowały się w zestawieniach najlepszych komiksów w wielu opiniotwórczych czasopismach. Dzięki nim zadebiutowało wielu twórców, którzy dziś należą do czołówki polskich komiksiarzy.

Tak to wszystko zmierzało ku przewidywanemu finałowi. Ukazały się „Sylwetki i cienie” czyli zapowiadany komiks Michała Rzecznika, a potem nastała cisza w ogłoszeniach. Gdyby to był film, to w tej chwili usłyszelibyśmy przenikliwy pisk szpitalnych urządzeń. Trzeba było kilku miesięcy, żeby wszystko wykonało nagły zwrot. Można powiedzieć, że na wyświetlaczu coś „piknęło”.

Surpriseeee!

Najpierw na fejsbukowym fanpejdżu WK pojawił się wpis „Wydawnictwo Komiksowe wraca! Szczegóły już niebawem”. I to „niebawem” nastapiło chwile później. Nowym „naczelnym” został Jacek Gdaniec, który udzielił szybkiego wywiadu „Magazynowi Kreski”, gdzie oświadczył, że „teraz prawa do wydawnictwa zostały wydzielone ze spółki, odsprzedane…” co może oznaczać, że reaktywowana oficyna jest całkowicie autonomiczna i już nikt nie będzie się mieszał w ich poczynania.

Jacek Gdaniec, to człowiek instytucja. Współtworzy redakcję IGN Polska, wspiera medialnie sklep Centrum Komiksu, jest rzecznikiem prasowym i szefem działu mediów wydawnictwa Taurus Media oraz redaktorem serii w wydawnictwie Ongrys. Z Wydawnictwem Komiksowym związany był poniekąd od jego początków, wszak był jednym z udziałowców w Gildii.

Co teraz?

Na pytanie o ich profil nowy redaktor odparł, że nie będzie zmieniany, bo „był i tak bardzo szeroki – od frankofonów po komiks polski”. Warto wspomnieć, że na pewnym etapie WK zakończyło wydawanie komisów na licencji na rzecz inicjatywy „Nowy komiks polski”, co – jakby nie patrzeć – było zmianą ich profilu. W tym miejscu pojawia się pytanie, jaki więc będzie ten charakter wydawnictwa? Podejrzewam, że pierwsze ogłoszenia pokażą kierunek, w którym będą podążać. Na szczęście, w przeciwieństwie do innych debiutantów na rynku, ta oficyna ma archiwalne zestawienia i „słupki” sprzedaży, co daje im niewątpliwy atut w planowaniu oferty.

Warto pamiętać, że Wydawnictwo Komiksowe to nadal uznana marka, na której prestiż pracowano przez długi czas. Mimo zamieszania w ostatnich latach, łatwiej im będzie ruszać z kolejnymi inicjatywami, bo ciągle cieszą się sporym uznaniem na rynku, do tego wypracowali sobie pozycję i są rozpoznawalni. Każdy, kto rozpoczynał jakikolwiek biznes, wie jakie to ważne.

Jestem przekonany, że ich najbliższa premiera będzie wydarzeniem, a podejrzewam, że gdyby zorganizowano panel z wydawcą podczas MFKiG to cieszyłby się sporym zainteresowaniem. Nie sądzę, że „pogłoski o ich śmierci były mocno przesadzone” bo sami to ogłosili, ale reaktywacja jest jak najbardziej uzasadniona. W końcu śmierć i powrót do świata żywych są takie komiksowe.

No i może wreszcie ukaże się zapowiadana książka Adama Ruska.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s