Podsumowania i zapowiedzi #27 Tomasz Kontny

Podsumowania i zapowiedzi 2019 – Tomasz Kontny

Po podsumowaniach i zapowiedziach wydawców nadszedł czas na głos komiksiarzy, którzy bardzo aktywnie działają na krajowej scenie.

Dzisiejszy gość jest komiksowym człowiekiem renesansu, bo pisze scenariusze, współtworzy je, redaguje i wydaje. Jakby nie patrzeć, Tomasz Kontny idealnie pasuje do cyklu podsumowań i zapowiedzi.

Jak oceniasz ubiegły rok pod kątem realizacji własnych planów, jak i ogólnej sytuacji w komiksowie?

Ubiegły rok był dla mnie przełomowy, bo wreszcie, po paru latach przygotowań, wystartowaliśmy z zeszytową serią „Wydział VII”. Pamiętam, jak wraz z wydziałową ekipą rok po roku przegadywaliśmy na afterparty MFKiG pomysły na fabuły, postacie, spinoffy… No i w końcu w 2018 udało się rzeczywiście ruszyć z kwartalnikiem, wpuścić go do księgarni komiksowych, Empików i saloników prasowych.

2 granicznaKolejną fenomenalną sprawą była realizacja dwóch niezależnych zeszytów z krótkimi historiami z różnych, ale jednakowo mi bliskich uniwersów – polskiego blokowiska podszytego horrorem, które budujemy z Mikołajem Ratką, i świata szyszkowego strażnika, do którego zaprosił mnie Kuba Babczyński. Oba krążące w drugim obiegu zeszyty wypadły świetnie i przyniosły mi dużo satysfakcji, oba są też zapowiedziami dłuższych – oby! – historii.

Ten intrygujący obszar, którego skrajności wyznaczają popowa zeszytówka i ambitny „niezal” wydaje mi się atrakcyjnym polem do dalszej eksploracji.

A rynek? Radzi sobie tak dobrze, że już od dawna nie jestem w stanie na bieżąco czytać wszystkiego, na co mam ochotę. Cieszę się, że mamy mnóstwo utalentowanych rodzimych autorów, których możemy wspierać. Albo współpracować z nimi!

Jakie masz plany na rok 2019?

Przede wszystkim wraz z ekipą chcemy domknąć pierwszy sezon „Wydziału 7” i raz na zawsze odpowiedzieć sobie na pytanie czy polska zeszytówka ma rację bytu na naszym rynku. Koordynacja regularnej serii realizowanej przez rozrastający się zespół nie jest wcale taka prosta, a więc trzymajcie za nas kciuki! A jeszcze lepiej dajcie W7 szansę i zagłosujcie na serię swoimi portfelami.

1 pasażerCo poza tym? Przede wszystkim więcej zinów. W tym roku chciałbym zrealizować w tej formie przynajmniej dwie historie.

Spośród dużych projektów kroi się album z elementami dokumentalnymi i scenariusz do zupełnie nowego medium, z którym od dawna chciałem zacząć romansować. To plany na pierwsze półrocze. Co potem? Zobaczymy…

No a w ramach najbardziej odjechanych marzeń –  chciałbym raz jeszcze zmierzyć się z webkomiksem. I to erotycznym!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s