Podsumowania i zapowiedzi #26 Agnieszka Świętek

Podsumowania i zapowiedzi 2019 – Agnieszka Świętek

Po podsumowaniach i zapowiedziach wydawców nadszedł czas na głos komiksiarzy, którzy bardzo aktywnie działają na krajowej scenie.

Jeszcze rok temu debiutowała z własnymi „pełnometrażowymi” albumami. Dziś nikt nie powie o niej, że jest anonimową postacią w polskim komiksie. Takiej artystki nie mogło zabraknąć w cyklu podsumowań i zapowiedzi, a mianowicie Agnieszki Świętek.

foty2Jak oceniasz ubiegły rok pod kątem realizacji własnych planów, jak i ogólnej sytuacji w komiksowie?

Ubiegły rok był dla mnie przełomowy, ponieważ Kultura wydała moje „Obiecanki” a Egmont „Rufusa. Wilka w owczej skórze” (do scenariusza Sztybora) i teraz oficjalnie stałam się częścią Komiksowa. Cieszę się, że obie rzeczy zostały dobrze odebrane, a „Obiecanki” nagrodzone na MFK. Kilka moich plansz mogliście zobaczyć też w magazynie „Pismo” i w „Książkach”.

Spośród tych wszystkich projektów, chyba największą ulgę przyniosło mi skończenie planowanego od dawna komiksu o gołębiach „Okruchy życia” (a dokładniej-pierwszej części), który był także częścią mojej pracy magisterskiej.

Pod względem wydawniczym, w zeszłym roku było naprawdę gęsto od nowych tytułów. Trudno byłoby mi wybrać jeden, ale chyba największe wrażenie zrobiła na mnie „Ta małpa poszła do nieba” Gosi Kulik. mydlo2Piękna była też „Piękna ciemność” i „Helena Wiktoria” na papierze i oczywiście, długo wyczekiwana cegiełka Ani Krztoń „Weź się w garść”. Poza tym udało mi się odwiedzić sporo polskich i zagranicznych festiwali komiksowo-zinowych, dzięki czemu dane mi było nawiązać wiele nowych znajomości i posłuchać, co o moich komiksach sądzą czytelnicy. To był naprawdę dobry rok.

Jakie masz plany na rok 2019?

W 2019 zaplanuję co zrobić z „Okruchami…” i poszukam dla nich wydawcy. Póki co, wiem, że będę rysować dwa komiksy dla dwojga scenarzystów i zostanie opublikowany jeden album, który zaczęłam rysować już dawno, dawno temu. Prawdopodobnie szykuje się też moja pierwsza komiksowa wystawa, ale nie chciałabym zdradzać zbyt wiele, póki nie będę wszystkiego pewna w stu procentach.

crowd (2)Chciałabym też na chwilę odpocząć od historii dla dzieci i zmierzyć się z historiami kierowanymi do starszych czytelników. Bardzo zaskoczył mnie fakt, iż w recenzjach przewijało się czasem, że „Świętek zawsze to” albo „tamto”. Sama nie wiem co ” Świętek zawsze”, ponieważ dopiero zaczęłam publikować i nie mam ochoty na szufladkowanie. Wprost przeciwnie, chciałabym zmienić nieco ten wizerunek. Mam nadzieję, że historie, nad którymi teraz pracuję bardzo mi w tym pomogą.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s