Podsumowania i zapowiedzi #21 Maciej Pałka

Podsumowania i zapowiedzi 2019 – Maciej Pałka

Po podsumowaniach i zapowiedziach wydawców nadszedł czas na głos komiksiarzy, którzy bardzo aktywnie działają na krajowej scenie.

Kolejny twórca komiksowy, który nie wstydzi się tego, że stworzył „Najgorszy komiks roku”, czyli Maciej Pałka.

Co roku mógłbym przeklejać tę samą opinię – jest lepiej. Ukazuje się coraz więcej polskich albumów, debiutują nowi ciekawi artyści i artystki, ilości zinów prawie nie można ogarnąć (a to tam wykluwają się nowe kadry – warto trzymać rękę na pulsie), kolejni autorzy wiążą swoją pracę z rynkami zagranicznymi, więcej komiksu jest w mediach. To wszystko bardzo mnie cieszy – głównie z pozycji autora, ale też czytelnika.

W ciągu ostatnich lat zmienił się kontekst kulturowy, w jakim przez wiele lat funkcjonował komiks w Polsce. Skończyliśmy etap walki o nobilitację medium. Przed środowiskiem komiksowym stoją nowe wyzwania ale o ile nie czeka nas głęboki kryzys typu greckiego (gdzie większość profesjonalnych komiksiarzy nagle straciła grunt finansowy – nas spotkało to po 1989) to jak zwykle sobie poradzimy. Scena komiksowa istnieje i będzie się rozwijała.

kajkoszem3609524544388581848.pngOsobiście zaś, ubiegły rok (znowu) minął mi na częściowo bezproduktywnym i mocno frustrującym, ale w efekcie pouczającym i rozwijającym poszukiwaniu nowego stylu do albumu „Cesarzowa”. Nad komiksem postapo do scenariusza Dominiki Węcławek pracuję już długo a końca jeszcze nie widać. Tymczasem, dzięki rysowaniu fanartów  X-menów, do czego wróciłem po 20 (sic!) latach udało mi się w końcu ujarzmić właściwy styl. Nigdy dotąd nie miałem tak długiego kryzysu twórczego – fajnie, że się skończył. Wyszedłem z tego bardzo wzmocniony. Teraz zostało już tylko narysować stustronicowy album.

Nowością dla mnie było na pewno wejście w komiks prasowy. Razem z Maćkiem Tuorą przeprowadziliśmy cykl komiksowych wywiadów, które ukazywały się przez cały rok w lubelskiej Pa.Rze. Moje komiksowe felietony miały też swoje stałe miejsce na łamach „Gazety Magnetofonowej”. Razem z Maćkiem Połynko zrobiliśmy też trzecią instalację z cyklu pokoi światłoczułych: tym razem partycypowaliśmy w Muzeum Szklanych Domów w Wolskim Centrum Kultury. Wystawa będzie ponownie otwarta w połowie roku więc są spore szanse, aby ją jeszcze zobaczyć.

Bieżący rok powoli planuję sobie pod względem prowadzenia komiksowych warsztatów, nowych wystaw i innych wydarzeń, które chcę zorganizować. Sporo satysfakcjonującej pracy.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s