Podsumowania i zapowiedzi #2 Mandioca

Podsumowania i zapowiedzi 2019 – Mandioca

W ramach nowego cyklu wpisów pozwalam sobie kontynuować tradycję podsumowań roku i prezentacji zapowiedzi na kolejny rok wydawniczy, który przez wiele lat ukazywał się w Ziniolu.

Kolejnym wydawnictwem, które zdecydowało się przedstawić swoją opinie o mijającym roku oraz zaprezentować plany na kolejny, jest wydawnictwo Mandioca, w imieniu którego wypowiedział się Bartłomiej Rabij.

– Jak oceniacie rok 2018 z perspektywy Waszego wydawnictwa (kondycja rynku, największy sukces, niezrealizowane plany itp.)?

Udany! Favela w kadrze wydana pod koniec 2017 praktycznie się zaraz wyprzeda. Wydaliśmy pięć pozycji spoza serii BARRAS. Każda z innej bajki i praktycznie każda dobrze przyjęta. YE wydane na przełomie października i listopada wydaje się być wręcz naszym hitem więc jest dobrze.

Wreszcie wiele kwestii związanych z samym funkcjonowaniem wydawnictwa udało się dopracować, acz wiele jeszcze przed nami by osiągnąć zamierzony pułap. W każdym razie wznosimy się z miesiąca na miesiąc:) Czyli plany zrealizowane. Oczywiście były potknięcia ale zakładamy, że będą zawsze bo są nieuniknione. Ważne by reagować szybko i wyciągać wnioski. W naszym przypadku na pewno docenione zostało odważne podejście do kwestii promocji debiutantów na polskim rynku. Na 10 wydanych pozycji przez Mandiokę wszystkie są autorstwa niepublikowanych wcześniej twórców!

Nieznani na rynku faceci, wydają nieznanych w Polsce artystów i okazuje się, że dają radę, publiczność nas kupuje, recenzenci chwalą. To nas motywuje do kolejnych poszukiwań.

– Jakie Wasze wydawnictwo ma plany na rok 2019?

B5Po pierwsze, nadal debiuty, ale też już dobiliśmy do kontynuacji, czyli sytuacja wydawnictwa się stabilizuje. Na koniec stycznia ostatnia, piąta część serii BARRAS, która okazuje się naprawdę z życia wzięta a Emilio Utrera występuje wręcz w roli proroka. Finał BARRAS #5 naprawdę pięknie kończy serię.

Na wiosnę wydamy Labirynt, który będzie naszym pierwszym kolorowym komiksem. Do koloru przymiarki robiliśmy długo bo chcieliśmy coś spektakularnego. No to mamy! 216 stron fantastycznej opowieści, kapitalnie zilustrowanej, naszym zdaniem najlepszy komiks 2017.

FB_IMG_1511382411469Potem wracamy do favel, Olimpo Tropical Laudo Fereiry i znanego z Faveli w kadrze Andre Diniza. Historia napisana tak brawurowo, że uważamy ją za najlepszy scenariusz o favelach jaki kiedykolwiek spotkaliśmy na swojej drodze. Kto lubił filmy Miasto boga i Elitarni konieczni musi przeczytać! Rysunki Laudo świetnie oddają klaustrofobiczny klimat favel, gdzie na powierzchni niewielkiego osiedla mieści się więcej ludzi niż w niejednym polskim mieście wojewódzkim!

Na drugą część roku też szykujemy trzy komiksy. Na pewno będzie najwspanialszy znakomity horror, Prontuario 666 Samuela Casala. Forma artystyczna nikogo nie pozostawi obojętnym na to plastyczne arcydzieło. Będzie też szalona podróż do Tokio z zabawnymi przygodami w zabawnej opowieści 9horas. Rysownik i scenarzysta, Magenta King bawi się formą, a jego styl nazywany jest freestyle’owy. Jego opowieści płyną ale szybkim nurtem! Komiks który zrobił na nas duże wrażenie. Szósty tytuł jeszcze nie może zostać ujawniony bo jeszcze dopinamy ostatnie szczegóły związane z jego zakupem, ale na pewno zaskoczymy Czytelników! To będzie niespodzianka dla tych, którzy już myśleli, że nas znają;)

3656_prontuario666_capaPo drugie, dalej jeździmy po Polsce i pokazujemy się czytelnikom. W tym roku byliśmy w Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Opolu, Warszawie, Katowicach, Gdańsku, Szczecinie, w 2019 ruszamy do Białegostoku i na kilka nowych imprez wystawienniczych. Ciekawostką niech będzie fakt, że często nasze komiksy szybciej trafiają do czytelników spoza komiksowa. Zapewne wynika to z faktu, że każdy komiks jest skierowany do konkretnych odbiorców. W zasadzie tylko YE i Favela w kadrze były „uniwersalnymi” opowieściami, pewnie stąd ich szybka sprzedaż.

– Czy Wasze wydawnictwo ma jakiś specjalny plan/pomysł w związku z jubileuszem 100-lecia Polskiego Komiksu?

Nie. Mandioca – komiksy ze świata – taki jest nasz slogan reklamowy. Chociaż pamiętamy, że szczególnie nam bliska Brazylia jako jedna z pierwszych uznała polską państwowość, a minister Rui Barbosa płomiennie mówił o Polsce i Polakach.

Załączone zdjęcia zostały przesłane przez wydawcę i jest wielce prawdopodobne, ze takie właśnie będą zdobić polskie wydania. Pozostałe będą się różnić od oryginalnych wydań.

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s