Przyroda nie jest cukierkowa

Wywiad z Adamem Wajrakiem, który przeprowadziłem podczas Salonu Komiksu w trakcie Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie.

Co jest takiego fascynującego w puszczy, że dzieci chłoną komiksy stworzone przez Pana i Tomasza Samojlika?

Puszcza jest przede wszystkim nieobliczalna. To jest w niej najciekawsze, że gdzieś sobie zasuwa w swoim kierunku i jest zupełnie inna niż pozostałe lasy. Myślę, że tak naprawdę jest ostatnim prawdziwym lasem jaki mamy. Jest bardzo dynamiczna i zaskakująca a do tego superróżnorodna, przez co jest niebywałą kopalnią tematów dla dziennikarzy, pisarzy, filmowców czy fotografów i jak się okazało, dla twórców komiksowych również.

Skąd pomysł żeby wspólnie zrobić komiks?

Ja miałem jakiegoś kota, którego wiozłem do Warszawy i masę bagaży, a Tomek mi w tym pomagał. Jechaliśmy wtedy pociągiem i jakoś tak wyszło z dyskusji.

A skąd pomysł na temat trzeciego tomu „Zew padliny”?

zepa-produkt-zew-padliny8082747799697249278.jpg
Źródło: materiały promocyjne Agora

Ja zawsze myślałem, aby dzieciom opowiedzieć o tym, że martwe drzewa w lesie są ważne. Mamy bardzo dużo edukacji przyrodniczej, ale na ogół jest bardzo ograniczona to tego, że mamy takie ładne zwierzątka i ta przyroda jest taka cukierkowa. Natomiast najciekawsze jest to, co jest najbardziej obrzydliwe. Choć takie jest z naszego, ludzkiego punktu widzenia. Były więc martwe drzewa, a teraz mierzymy się z tematem padliny.

Nie baliście się użyć tego określenia w tytule.

Nie, padlina jest dla mnie fascynującym tematem, bo pracowała przy tym moja żona i sporo się o tym dowiedziałem. Ja myślę, że opory to mają dorośli, a nie dzieci.

Trudno pisze się scenariusze do komiksów?

To pisze głównie Tomek, a ja robię do tego jakby otoczkę przyrodniczą. Bardzo dobrze nam się przy tym współpracuje, bo Tomek świetnie potrafi tę moją wiedzę rozplanować do narracji komiksu.

Czy mógłby się „zakumplować” z którąś z postaci zwierzęcych z komiksów Tomasza Samojlika lub waszego wspólnego?

Ja bardzo lubię kruki, bo są sprytne i potrafią przechytrzyć nawet człowieka.

Na ile tomów planujecie Wasza serię?

Na pewno myślimy o jeszcze jednym, ale nie wiem, kiedy to miałoby się wydarzyć, bo mamy sporo własnych zobowiązań. Ja muszę pisać książki a Tomek ma własne komiksy, a do tego praca naukowa. Niestety, nie mogę zdradzić o czym będzie kolejny tom.

Dziękuję za rozmowę.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s