Okładkowe perełki #27

Dziś zaprezentuję komiks, który – zgodnie z zapowiedzią wydawcy – ukaże się dopiero w maju. Bardzo mnie zaintrygował, ponieważ autor postanowił zastosować raczej nietypowa oprawę graficzną. „Wszechksięga” jest owocem pracy Tomasza Grządzieli, który tym projektem zwyciężył w IV edycji konkursu na Stypendium Gildii. Dzięki temu zdobył odpowiednie fundusze, ale co najważniejsze zyskał również wsparcie wydawcy. Jestem przekonany, że sukces zawdzięcza niezwykłemu pomysłowi na tworzenie ilustracji komiksu stylizowanych na średniowieczne iluminaty.

okladka-600.jpg
Źródło: Materiały promocyjne/ziniol.blogspot.com

W wypowiedzi dla boga ziniol.blogspot.com przybliżył ideę projektu: – „To było ciekawe wyzwanie: na ile wzorować się oryginalną kolorystyką i stylem, a na ile przemycić moje własne upodobania i maniery? Średniowieczne malarstwo było najczęściej bardzo statyczne, a w komiksie ludzie biegają i krzyczą, więc musiałem znaleźć swego rodzaju balans. Ten styl jest też znany z nasycenia, a wręcz przesycenia ozdobnikami, koronkami i esami-floresami, ale komiks jednak musi być czytelny, a uwagi czytelnika nie powinny odwracać co chwilę pierdółki-ozdóbki, więc i tu musiałem szukać równowagi. Największą frajdę miałem przy przełamywaniu perspektywy i relatywnej wielkości – raz postacie są wielkości budynku, a gdy do niego wejdą, stają się o wiele mniejsze i takie tam. Narysowanie ponad osiemdziesięciu stron w tym stylu to była dla mnie przepyszna zabawa”. 

 

Muszę przyznać, że z niecierpliwością czekam na wydanie tego komiksu i polecam go również tobie. Jestem przekonany, że w maju po poznaniu całości, szybko podzielę się swoją opinią.

Tytuł: Wszechksięga

Autor okładki: Tomasz Grządziela

Wydawca: Wydawnictwo Komiksowe

Reklamy

4 uwagi do wpisu “Okładkowe perełki #27

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s