Kalendarium wydarzeń komiksowych 2017. Cześć 3

Tydzień podsumowań – rok 2017

Komiksowy rok powolutku dobiegał końca, choć wcale nie leniwie. Działo się całkiem sporo i nie można zapomnieć słynnej „emefce” w Łodzi. Czas więc na trzecią odsłonę odtwarzania wydarzeń komiksowych.

Wrzesień.

Od 15 do 24 września w EC1 Łódź można było oglądać wystawę „Świat Tytusa, Romka i A’Tomka” Papcia Chmiela – Instytut Wszechzbytków profesora Talenta”, na której pokazano pojazdy znane komiksów. Jak podali organizatorzy: „Ideą główną ekspozycji było wykreowanie świata fantastycznych pojazdów profesora Talenta i jego Instytut Wszechzbytków, gdzie pojazdy te powstają. Wśród nich m.in. mechaniczny koń Rozalia, wannolot oraz spektakularny wkrętacz, do którego nie tylko można będzie wsiąść i poczuć się jak pilot, ale i uczestniczyć (za pomocą programu – gry wideo) w podróży do wnętrza Ziemi”.

Stan Lee m.in. podczas panelu dyskusyjnego na Wizard World Nashville zdradził iż jego sąsiad, Leonardo DiCaprio chciałby go zagrać. Obaj panowie mieli jakiś czas temu rozmawiać o możliwości obsadzenia zdobywcy Oscara w produkcji opowiadającej o życiu słynnego autora komiksów. Lee miał mu powiedzieć, że chętnie najpierw sprawdzi go podczas castingu. Nawet zażartował jakoby nie był pewny czy DiCaprio jest dostatecznie przystojny by zagrać tę rolę. Stanowi wiele można wybaczyć, bo jest już leciwego wieku i może nie pamięta, że Leoś już Oscara dostał, więc nie na każdą rolę się teraz rzuci.

Inny pan Lee, a mianowicie Jim Lee był gościem Festiwalu Komiksów i Gier w Łodzi. Na tę wiadomość czekały tłumy wygłodniałych sław fanów komiksów z gatunku superhero, którzy niczym zombiaki czekali w długaśnej kolejce po autograf słynnego rysownika.

W ogóle impreza ta była kluczowym wydarzeniem w kalendarzach wielu sympatyków kolorowych zeszytów. Bądź co bądź, to największa tego typu inicjatywa w Polsce. Tym razem odbyła się we wrześniu, a nie – jak zazwyczaj – w październiku. Ci co zawsze kręcą nosami, swymi nosami kręcili, ale i tak stawili się u bram organizatora. W przeciwieństwie do Komiksowej Warszawy kontrowersji nie było. Co więcej, nawet udało się ogarnąć temat wejścia i kolejek.

Grand Prix konkursu na krótką formę komiksową zdobyli Piotr Szulc (scenariusz) i Kamila Kozłowska (rysunki) za pracę pt. „Król”. Komiks został również wyróżniony nagrodą ufundowaną przez wydawnictwo Kultura Gniewu. Najlepszym polskim albumem ogłoszono „Będziesz smażyć się w piekle” Krzysztofa „Prosiaka” Owedyka, zaś Stypendium Gildii otrzymał Tomasz „Spell” Grządziela za pracę „Wszechksięga”. Doktoratem Humoris Causa uhonorowano portal „Na plasterki”, który od lat raczy nas wieściami dotyczącymi Janusza Christy i jego twórczości.

Na blogu byłem całkiem bardzo aktywny, o czym mogą świadczyć moje wpisy, gdzie m.in. skomentowałem inicjatywę Egmontu, aby okładki komiksów przeznaczonych do Empiku były w kolorze srebrnym. Było też o tym, jak wydawcy wpływają na nasze decyzje zakupowe. Wywołałem również sporo komentarzy obalając mit kilku bohaterów uważanych za nieskazitelnych.

Październik.

Na aukcji Catawiki za 70 tysięcy euro sprzedano alternatywną wersją siódmego tomu komiksu o przygodach Tintina p.t. „L’lle Noire” („Czarna wyspa”) z 1943 roku, która znana jest w trzech kopiach na świecie.

Ukazał się 37. tom przygód Asteriksa i Obeliksa zatytułowany „Asteriks w Italii”. Komiks wydano w 17 wersjach językowych o łącznym nakładzie aż pięciu milionów egzemplarzy.

W dniach 27 – 29 października w ramach Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie (ul. Galicyjska 9) odbyła się kolejna edycja Salonu Komiksu. Premierę miał komiks „Anastazja” Magdaleny Lankosz i Joanny Karpowicz, którego okładka – w mojej opinii – powinna być okładką roku 2017.

Niemałe zamieszanie wywołała zbiórka na indiegogo.com na wydanie antologii „Polish Porno Graphics”, w której znalazły się prace wielu znanych polskich artystów komiksowych. Mimo, że w ciągu zaledwie kilku dni udało się zebrać 100% oczekiwanych środków kampanię wstrzymano z powodu na kontrowersyjnego tematu publikacji, a wszystkim, którzy wpłacili pieniądze je zwrócono. Niemniej jednak inicjator zbiórki, czyli wydawnictwo Planeta Komiksów album opublikowało.

Ogłoszono, że jedną z gwiazd na warszawskim „komiklonie” będzie Pamela Anderson. Osobiście nic do kobiety nie mam, a nawet z rozrzewnieniem wspominam moją młodzieńczą fascynację jej wdziękami, ale jednak zapowiedź ta pokazuje, jakie znaczenie mają komiksy z imprezie z komiksem w nazwie.

Na blogu nie było cicho. Opublikowałem tekst o tym, jak to nie należy przepłacać za komiksy na popularnych portalach aukcyjnych a także zrelacjonowałem swój udział na Salonie Komiksu podczas Krakowskich Targów Książki.

Listopad.

Polska Sekcja IBBY nominowała do nagrody graficznej w konkursie Książka Roku 2017 „Bajkę na końcu świata. Ostatni ogród” Marcina Podolca.

25 listopada w ramach Komiks: Esencja, organizowanego przez MBP w Opolu odbyła się interpretacja na żywo komiksu autorstwa Rafała Szłapy „BLER”. Głosu bohaterom Blera użyczyli: Daria Pakosz, Wiktoria Wojtas, Łukasz Szuba, Roman Szuba, Błażej Skrzyniarz, Piotr Warmuzek. Za muzykę oraz oprawę wizualno-filmową opowiadał Bartosz Mirucki.

Kolejne wydawnictwo zadebiutowało na polskim rynku a mianowicie „Ulimate Comics”. Fani komiksu przez chwilę byli nawet pod wrażeniem, w końcu wystartowano w albumem „Archie” po raz pierwszy po polsku. Niestety, zarówno tłumaczenie, jak i pozostałe elementy niewiele miały wspólnego z językiem polskim. Szerzej o tym napisałem w tekście „Twór komiksopodobny”.

Na blogu wystartowałem z cyklem tekstów przybliżających postać komiksowego bohatera o imieniu Bler a także jego autora, Rafała Szłapę. Opublikowałem też wywiad z Joanną Karpowicz, a także skomentowałem wykorzystanie Tytusa, Romka i A’tomka w reklamie pewnej sieci elektromarketów w tekście „Ach, ta komercja”.

Grudzień.

Jedna z najgłośniejszych transakcji tego roku została ogłoszona. Disney wykupił wytwórnię 20th Century Fox. Z pewnością wydarzenie to będzie miało wpływ na przyszłość wielu filmowych przedsięwzięć, o czym dyskutowano całej cyberprzestrzeni i nie tylko. Na razie nie ma co się ekscytować, bo raczej w przyszłym roku nie zobaczymy mutantów w filmach Marvela.

Innym ważnym wydarzeniem, tym razem na naszym krajowym poletku, było ukazanie się komiksu o Wojowniczych Żółwiach Ninja od wydawnictwa Fantasmagorie, a dla tych, którzy postanowili wykorzystać organa ścigania do odzyskania wpłaconych pieniędzy, wydawnictwa na F. Skończyła się wielomiesięczna saga ze zrzuceniem winy za na wszystko i wszystkich za niemożliwość wydania tego komiksu, który pierwotnie miał ukazać się w lipcu.

Powiadają, że w wigilijną noc zwierzęta mówią ludzkim głosem. Widać magia Świąt działa nie tylko na, bo odezwało się wydawnictwo Sideca, o którym – zdawało się – słuch zaginął.

Kolejna inicjatywa na pograniczu sztuk. Do sieci trafił nowy teledysk utalentowanego rapera, MC Silka. Produkcji towarzyszy zin z rysunkami i komiksami takich artystów jak Jakub „Dem” Dębski, Krzysztof Hain, Łukasz Janusz, Krzysztof „Prosiak” Owedyk, Kamil Targosz czy Katarzyna „Zavka” Zawadka.

29 grudnia oficjalnie wystartowała kolekcja komiksów „Conan Barbarzyńca”. Próbny rzut rozpoczął się w sierpniu i zakończył po czterech tomach.

Na blogu opublikowałem wywiad z Karolem Kalinowskim, a także przypomniałem polskich bohaterów komiksowych i komiksy, które wykorzystano w reklamach.

Tak oto minął nam rok 2017. Było… hmm, różnie, ale o tym już w następnym wpisie.

W ramach „Tygodnia podsumowań” ukazały się:

„Kalendarium wydarzeń komiksowych 2017. Część 1.” – gdzie przypomniałem najciekawsze wydarzenia z pierwszych czterech miesięcy ubiegłego roku.

„To już koniec Baśni” – gdzie przypomniałem najciekawsze serie komiksowe, które zakończyły się w ubiegłym roku.

„Okładkowe perełki w dymku” – gdzie przedstawiłem moją propozycję okładki ubiegłego roku.

„Kalendarium wydarzeń komiksowych 2017. Część 2.” – gdzie przypomniałem najciekawsze wydarzenia z kolejnych czterech miesięcy ubiegłego roku.

„Piątki zebrane #7”- gdzie przygotowałem zestawienie najczęściej czytanych tekstów na moim blogu.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s