Kalendarium wydarzeń komiksowych 2017. Część 2

Tydzień podsumowań – rok 2017.

Czas na drugą porcję najciekawszych wydarzeń związanych z komiksem jakie miały miejsce w roku 2017.

Maj.

Chelsea Cain i Kasia Niemczyk (zwana za oceanem Kate Niemczyk), pierwsza Polka, która rysowała dla Marvela, zostały nominowane do Eisner Awards 2017 w kategorii najlepsza nowa seria. Pisałem o tym w tekście „Dobra wiadomość to… znakomita wiadomość”.

Bywa tak, że wszystko co dobre szybko się kończy, ale możliwy jest inny wariant, kiedy wszystko co dobre się łączy. Organizatorzy wrocławskiego festiwalu komiksu niezależnego Złote Kurczaki ogłosili, że kolejna edycja (mająca się odbyć na początku 2018 roku) zostanie przeniesiona do Gdańska i będzie połączona ze SzlamFestem. Śledziu, nadal niepomny swoich dokonań lektorskich… nie skomentował tej wiadomości.

Największym z dotychczasowych wydarzeń na krajowym „podwórcu” był jednak Festiwal Komiksowa Warszawa. Samej imprezie poświęciłem sporo miejsca na łamach bloga, pisząc zarówno o samym nagłośnieniu imprezy, jak i kontrowersji do jakiej tam doszło, kiedy okazało się, że treści w albumie „Polska mistrzem Polski”, rozdawanym jako gratis do innego komiksu, nie spodobały się pewnym osobom ze stołecznego ratusza, co skutkowało wstrzymaniem dotacji. Skomentowałem to tekstem „Mecenas daje i odbiera”. Jakby tego było mało, w trakcie dyskusji podczas forum wydawców Szymon Holcman (z Kultury Gniewu) w dość mocnych słowach wypowiedział się o działalności Fantasmagorie, a że (jeszcze) wtedy wydawnictwo to było „wporzo”, tak spadły na niego gromy oburzonych komiksiarzy (bo nikogo innego to nie zainteresowało). Szymon, jak to Szymon, czyli najpierw gniewny, a później kulturalny, za swoją opinię przeprosił. No i oczywiście – tradycyjnie już – rozegrano mecz koszykówki pomiędzy wydawcami i fanami, a że tradycja to rzecz święta tak wydawcy po raz kolejny wygrali, tym razem 65-56.

Ponadtwo na blogu wystartowałem z dwiema seriami: „Okładkowe perełki zebrane w dymku”, gdzie prezentuję najciekawsze w mojej opinii okładki komiksowe, a także „Piątki zebrane w dymku”, gdzie w formie wyliczanek prezentuję wydarzenia, jak choćby zegarki w komiksie, czy najlepsze plakaty z filmu Wonder Woman.

Czerwiec.

W sumie to niewiele osób się tego spodziewało, a jednak komiks „Kościsko” Karola KRL Kalinowskiego zwyciężył w konkursie im. Ferdynanda Wspaniałego dla Najlepszej Polskiej Książki dla Dzieci 2016. Wydawca albumu, a mianowicie Kultura Gniewu, szybko ogłosił dodruk tej pozycji.

W dniach 23-25 czerwca odbył się festiwal Gdańskie Spotkania Komiksowe GDAK 2017. Pierwsze dwa dni festiwalu (piątek-sobota) odbyły się w Bibliotece Manhattan, trzeci dzień (niedziela) zorganizowany w Strefie Inspiracji City Meble, a poświecono go wyłącznie Mandze. Ciekawą atrakcją dla fanów komiksów i uczestników była możliwość bezpłatnego nadruku na koszulkach techniką sitodruku, z wykorzystaniem dwóch grafik autorstwa Sławomira Kiełbusa i Mateusza Skutnika

W piątek 30 czerwca w IPN Przystanek Historia Warszawa (ul. Marszałkowska 21/25) odbyła się siódma edycja Festiwalu Komiksów Historycznych.

Gdyby zdarzyło ci się przysiąść z wrażenia, to najlepiej to zrobić w Warszawie, gdzie tuż przy warszawskim Centrum Handlowym ARKADIA (al. Jana Pawła II 82) ustawiono ławeczkę na której znajduje się grafika autorstwa Tadeusza Baranowskiego z bohaterami jego komiksu „Antresolka Profesorka Nerwosolka”.

W czerwcu na blogu m.in. zaprosiłem do Krakowa na wystawę prac Przemysława Truścińskiego.

Lipiec.

1 lipca 2017 w Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu miał swoją premierę spektakl na podstawie komiksu Karola Kalinowskiego „Łauma”.

Jak doniósł portal alejakomiksu.com, Wirtualna Polska zdecydowała się usunąć z sieci serwis komiks.wp.pl, który zastąpił kilka lat temu serwis komiksomania.pl. Redaktorem naczelnym komiksomania.pl a później komiks.wp.pl był Tomasz Pstrągowski (łącznie przez ponad 4 lata), później został redaktorem naczelnym serwisu ksiazki.wp.pl i pełnił tę funkcję do kwietnia 2017, gdy całkowicie rozstał się z WP.

Od 11 lipca CANAL+ DISCOVERY rozpoczął emisję serii dokumentalnej „Komiks – Superbohater PRL”. Jak zapowiadał nadawca: „to podróż w nie tak odległą przeszłość i spojrzenie na tamte czasy oczami twórców oraz ich postaci. „Kolorowe zeszyty” ukazane są w kontekście osobistej historii ich autorów, która łączy się nierozerwalnie z epoką komunizmu. Celem serii jest stworzenie pomostu z teraźniejszością przez włączenie w ukazaną w serii opowieść współczesnych twórców i udzielenie głosu fanom, którzy pozostali wierni bohaterom swojej młodości”.

W tym samym dniu gruchnęła wiadomość, że oficyna ATY została oficjalnie zamknięta. Szczere wyznanie na pożegnanie nie pozostawiło złudzeń, którymi niestety czytelnicy musieli żyć w oczekiwaniu na kolejny Szkicownik czy Biceps.

„Siedem lat temu byliśmy młodzi, dzisiaj już nie jesteśmy.

Siedem lat temu komiksy były dla nas wszystkim, dzisiaj już nie są.

Siedem lat temu nam się chciało, dzisiaj już nie bardzo.

Dzięki za wszystko”.

Oficjalnie potwierdzono, że sprzedano prawa do filmowej adaptacji komiksu Krzysztofa Owedyka pt. Będziesz smażyć się w piekle. Komiks od swojej premiery w październiku 2016 roku zbierał bardzo dobre recenzje czytelników i krytyków, których kumulacją było przyznanie mu w maju przez Polskie Stowarzyszenie Komiksowe tytułu Najlepszego Komiksu Roku!

Wystartował najsłynniejszy z konwentów komiksowych, czy San Diego Comic Con. Niestety dla komiksów, festiwal pokazał, jak bardzo marginalne jest to medium, bo największe premiery i zapowiedzi dotyczyły wydarzeń około komiksowych.

Oficjalnie ruszyła budowa Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej w Łodzi. Zgodnie z założeniem powstanie wskutek rozbudowy i rewitalizacji obiektów EC1 Południowy-Wschód, z zachowaniem oryginalnej formy i gabarytów obiektów, łącznie z detalami wystroju i wyposażenia wnętrz. Jego otwarcie jest planowane na 2019 rok.

Sierpień.

Sierpień – jak to miesiąc wakacyjny – nie obfitował w wydarzenia komiksowe. Niemniej informacje, które się pojawiły fani komiksu przyjęli z dużym zadowoleniem.

Komiks o Lilu i Pucie (epizod „Plusk”) trafił do podręcznika języka polskiego „Między nami” dla klasy 7 nowej szkoły podstawowej!

Założone przez Marcina Podolca studio filmowe Yellow Tapir Films nabyło prawa do adaptacji w formie filmu animowanego komiksu Insekt Saschy Hommera (wyd. Kultura Gniewu 2007). Eksperci Polskiego Insytutu Sztuki Filmowej podjęli decyzję o dofinansowaniu fazy developmentu tego projektu, dzięki czemu niedługo powstanie pełen storyboard oraz trailer filmu.

28 sierpnia odbył się dzień publicznego czytania komiksu.

Na blogu opublikowałem mój pierwszy wywiad, który przeprowadziłem z Szymonem Holcmanem z Kultury Gniewu. Ponadto dodałem wpis „Bez przerwy komiksy”, w którym przypomniałem niedawną historię polskiego rynku komiksowego i przyczyn kryzysu, o powrocie którego coraz częściej się wieszczy.

Już jutro „top” najchętniej czytanych tekstów na blogu „W dymku”.

W ramach „Tygodnia podsumowań” ukazały się:

„Kalendarium wydarzeń komiksowych 2017. Część 1.” – gdzie przypomniałem najciekawsze wydarzenia z pierwszych czterech miesięcy ubiegłego roku.

„To już koniec Baśni” – gdzie przypomniałem najciekawsze serie komiksowe, które zakończyły się w ubiegłym roku.

„Okładkowe perełki w dymku” – gdzie przedstawiłem moją propozycję okładki roku.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s