Okładkowe perełki #8

Dziś na tapecie znajdzie się jeśli nie perełka to raczej czarna perła, a dokładniej czarna owca wśród okładek. Co ciekawe taka, która nigdy nie została wydrukowana.

W 2015 roku Rafael Albuquerque, rysownik m.in. uznanej serii pt. „Amerykański wampir”, przygotował wariantową okładkę do 41 numeru komiksu o Batgirl.

BG-Cv41-Joker-variant-solicitation-88c4e-31e8d-675x1024
Niesławny projekt okładki/ DC Comics

W tym miejscu, zanim przejdę do tego co stało się później, muszę wspomnieć, że wydawcy działający w USA wręcz lubują się w różnych wersjach okładek dla pojedynczych zeszytów. Doszło już do takich sytuacji, że nie tylko proponowane są wersje stworzone przez różnych artystów, ale kolejne odmiany jednej okładki, jak choćby naszkicowana, potem w czerni i bieli, potem w kolorze itp. Miłość wydawców nie jest związana tylko z możliwością zaproponowania fanom ciekawej oferty, ale głównie cynicznym sposobem sprzedania tego samego produktu w kilku odmianach. Wrócę jednak do mojej dzisiejszej propozycji.

 

Część fanów zagrzmiała w Internecie, że nie godzi się pokazywać Batgirl w tak upokarzającej sytuacji. W końcu to superbohaterka, która wyzbyła się traumy związanej z Jokerem. Chodziło o to, że Albuquerque tym projektem nawiązał do jednej z najlepszych historii o Batmanie, a mianowicie do „Zabójczego Żartu”, w której to psychopatyczny wesołek postrzelił Barbarę Gordon (późniejszą Batgirl) uszkadzając jej kręgosłup, a potem pastwił się nad jej ciałem. Choć Alan Moore, autor komiksu temu zaprzecza, to można odnieść wrażenie, że Barbara została wtedy przez Jockera zgwałcona. Po tak traumatycznych przeżyciach kobieta jednak pokonała swoje lęki i została superbohaterką. Kolejni twórcy komiksowi przez wiele lat starali się odciąć od tamtych wydarzeń, aż do chwili pojawienia się tej propozycji.

Ostatecznie DC Comics zrezygnowało z publikacji tej wersji okładki.

Tytuł: Batgirl #41

Autor: Rafael Albuquerque

Wydawca: DC Comics

Reklamy

2 uwagi do wpisu “Okładkowe perełki #8

  1. „Choć Alan Moore, autor komiksu temu zaprzecza, to można odnieść wrażenie, że Barbara została wtedy przez Jockera zgwałcona” -> pamiętam, że miałem takie wrażenie podczas lektury.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s